Karpaty

Parki narodowe i krajobrazowe Rumunii prezentują wyjątkową różnorodność krajobrazów, flory i fauny, chronią jedne z największych obszarów pozostałych dziewiczych lasów w Europie. Łąki, wąwozy, jaskinie, podziemne jeziora wulkaniczne i rozległa sieć rzeczna wzbogacają układ parków, który obejmuje również Deltę Dunaju, Rezerwat Biosfery UNESCO i największy podmokły obszar Europy.

Różnorodne naturalne krajobrazy Rumunii oferują liczne opcje dla ekscytujących doświadczeń na świeżym powietrzu. I podobnie jak tanie wczasy w Bułgarii dają możliwość rewelacyjnego, aktywnego wypoczynku, tak i w Rumunii czeka na amatorów tego rodzaju wakacji mnóstwo miejsc. Podróżni mogą chodzić po alpejskich łąkach pokrytych dziesiątkami kwiatów, wędrować wokół jezior polodowcowych, podziwiać bujne, zielone krajobrazy podczas jazdy konnej lub na rowerze górskim, wspinać się na ciekawe formacje skalne, fotografować kopalne ślady 15000-letnich gatunków starych niedźwiedzi jaskiniowych, obserwować złote orły i inne rzadkie ptaki, poznać zagrożone florę, odkrywać małe wioski, spróbować swoich sił w tradycyjnych rzemiosłach lub po prostu zrelaksować się w wiejskim domu i skosztować zdrowego posiłku z domowym winem i śliwowicą. I tak jak noclegi Chorwacja oferuje w kwaterach prywatnych, gdzie dla turystów serwowane są lokalne dania domowej roboty, tak i w rumuńskich Karpatach nie brak tego typu kwater.

Łańcuch Oas – Harghita w Karpatach jest najdłuższym wulkanicznym łańcuchem górskim w Europie.

3500-letni lodowiec Scarisoara, położony w Górach Bihor – 145km na południowy zachód od Cluj Napoca – ma objętość 75.000 metrów sześciennych, co czyni go drugim, co do wielkości europejskim, podziemnym lodowcem, po lodowej jaskini Eisriesenwelt w Austrii.

Miłośnicy przygód i przyrody, mają możliwość doświadczyć wyjątkowych doznań, dzięki wspaniałym atrakcjom regionu Karpat:

 • Dzikie czaple, pelikan kędzierzawy, błyszczące ibisy i inne 300 gatunków ptaków w Delcie Dunaju
 • Wspinaczka skałkowa na skałach, o niezwykłych kształtach, Pietrele Doamnei w Górach Rarau
 • Zwiedzanie Jaskini Lodowej Scarisoara w parku przyrody Apuseni – głębokie wejście prowadzi do imponujących struktur lodowych, w tym niesamowitych sześciometrowych stalagmitów lodowych.
 • Odkrywanie Berca, wulkanów błotnych w pobliżu Buzau.
 • Podjęcie wyzwania Sky Highway – trasa trekkingowa wokół polodowcowego jeziora Capra w Górach Fogaraskich.
 • Brodzenie przez pieniste fale rzek Crisul Repede i Bistrita.
 • Trekking przez Retezat, najbardziej skalisty masyw górski kraju, dom dla ponad 80 jezior polodowcowych i ponad trzystu gatunków kwiatów.
 • Oglądanie wilków podczas zabawy w parku przyrody Vanatori-Neamt na górze Stanisoara.
 • Jazda konna w Parku Narodowym Calimani, znanym ze względu na jego dziwaczne wulkaniczne
  kształty, ślady starych kraterów i największą wulkaniczną kalderę w Karpatach.
 • Ukończenie ekscytującej kilkudniowej wędrówki wzdłuż głównego grzbietu Gór Fagaras – jeden z najdłuższych ciągłych trawersów wysokogórskich w Europie, obejmujący trzy najwyższe szczyty Rumunii (Moldoveanu – 2543m; Negoiu – 2534m; Viştea Mare – 2527m).

Karpaty są domem dla jednego z największych, nienaruszonych lasów w Europie.

400 unikalnych gatunków ssaków, w tym karpackie kozice, występują w Karpatach. 60% europejskiej populacji niedźwiedzia brunatnego mieszka w Karpatach.

Karpaty tworzą półkole wokół Transylwanii, jednej z dziewięciu historycznych prowincji rumuńskich.

Zachodnie Karpaty są również nazywane Górami Słońca (Munţii Apuseni).
Parki narodowe obejmują rozległe obszary o szczególnym znaczeniu geograficznym.
Pełnią one ważną rolę ochronną dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Oprócz ochrony przyrody, parki krajobrazowe Rumunii również odgrywają ważną rolę w zachowaniu lokalnych zwyczajów, tradycyjnego rzemiosła, historycznych wzorów i architektury regionalnej.