Twierdza Rasnov

Twierdza Rasnov (Rosenau w języku niemieckim), znajduje się na skalistym wzgórzu w Karpatach, 200 metrów nad miastem Rasnov w Transylwanii. Pierwsza wzmianka w oficjalnym dokumencie pochodzi z 1331 roku. Twierdza została zbudowana przez Krzyżaków jako ochrona przeciw inwazji Tatarów, a później została powiększona przez miejscową ludność saksońską.
Strategicznie położona na szlaku handlowym łączącym prowincje Transylwanię i Wołoszczyznę, Rasnov różni się od innych twierdz saksońskich, gdyż została ona zaprojektowana jako miejsce schronienia na dłuższy czas. W związku z tym miała co najmniej 30 domów, szkołę, kaplicę i inne budynki związane ze wsią. I jak inne zamki i twierdze Rumunii stanowi wyjątkowy zabytek.

System obronny składał się z dziewięciu wież, dwóch baszt oraz mostu zwodzonego. Otoczona 150-metrowymi zboczami od północy, południa i zachodu, twierdza została zmuszona do poddania się tylko raz, w roku 1612, kiedy najeźdźcy udało się odnaleźć sekretną trasę, którą zaopatrywano mieszkańców twierdzy w wodę. Z odkryciem lokalizacji zaopatrzenia w wodę, konieczne stało się wykopanie studni wewnątrz twierdzy. Według miejscowej legendy, dwóch więźniów tureckich zostały wyznaczonych do kopania studni w litej skale, w środku twierdzy. Obiecano im wolność po ukończeniu kopania studni.

Prace przy budowie studni głębinowej, głębokiej na ponad 140 metrów rozpoczęto w 1623 roku i trwały 17 lat. Zapewniło to mieszkańcom twierdzy dodatkowe zabezpieczenie – posiadanie studni oznaczało, że ludzie nie muszą wychodzić na zewnątrz bramy w czasie oblężenia. Studnia była w użyciu aż do 1850 roku, kiedy to zniszczone zostało koło wyciągające wodę.

Ostatnie oblężenie twierdzy Rasnov miało miejsce w 1690 roku, podczas ostatniej inwazji tureckiej w Transylwanii. Uszkodzona przez pożar w 1718 roku, została odbudowana w następnym roku. Kolejne poważne uszkodzenia powstały w wyniku trzęsienia ziemi, w 1802 roku. Twierdza została ostatnio użyta jako miejsce schronienia w czasie rewolucji w 1848 roku, a potem została porzucona.

Ostatnio, stara forteca została przywrócona do dawnej świetności, a dziś można odwiedzić jej imponujące pozostałości. Rumunia, podobnie jak Chorwacja czy Bułgaria, zachwyca starymi budowlami, które z pieczołowitością odrestaurowano, by udostępnić do zwiedzania turystom. Istnieje również tutaj muzeum, ukryte za zabytkowymi murami, gdzie można znaleźć szkielet pochowany pod szklaną podłogą, a także kilka innych ciekawych artefaktów. Wewnętrzne pokoje są jak labirynt, z kilkoma drewnianymi klatkami schodowymi łączącymi je i kilka tak zwanych tajnych przejść.